Відсутність технічного огляду разом із присутністю на ринку великої кількості контрафактних товарів часто призводить до фатальних наслідків. За даними Нацполіції, у 2019 році сталося 326 аварій, причинами яких стали технічні несправності автомобіля. Тобто, майже кожного дня стається ДТП через поломку транспортного засобу.

 
Про це йшлося на брифінгу АІДА "Нелегальний ринок автозапчастин. Загрози для економіки та споживача", що відбувся 29 жовтня в Укрінформі. Учасниками заходу виступили Вікторія Черкач - генеральний директор Асоціації імпортерів та дистриб'юторів автокомпонентів (АІДА); Тетяна Шальман - директор "Інституту споживчого права" Всеукраїнської громадської організації "Союз споживачів України"; Віталій Бульда - генеральний директор компанії Bosch Ukraine, модератор - Лілія Вашатко.
 
Спікери заходу акцентували увагу на тому, що транспортний засіб повинен бути безпечним не лише для споживача, але й для оточуючих тому питання якості автозапчастин, що встановлюються під час ремонту авто, є першочерговим. Однак низька купівельна спроможність пересічного українського споживача сприяє зростанню пропозиції дешевого товару, де за низькою ціною часто криється не низька собівартість виробництва цього товару, а низька якість і сумнівне походження.
 
Вікторія Черкач, зазначила, що офіційні виробники та імпортери автокомпонентів вкрай стурбовані негативною ситуацією на ринку, де високий обсяг нелегальних, а часто і контрафактних товарів, та низький рівень захисту прав споживачів. За оцінками АІДА доля тіні на ринку автокомпонентів становить щонайменше 15–20%, а в найбільш масовій групі автозапчастин наближається до 50%.
Торговці нелегально ввезених товарів не видають фіскальних чеків, тому через відсутність даних для ідентифікації продавця Держпроспоживслужба навіть не вправі ініціювати перевірку. Таким чином, в разі придбання неякісних або фальсифікованих автозапчастин споживач залишається один на один зі своєю проблемою. Читати повністю
 
Тетяна Шальман, зауважила, що відсутність контролю на митниці призводить до того, що всі сфери засіяні "товарною контрабандою". Тому потрібно говорити як про права споживачів, так і про їхні обов'язки. Обов'язок споживачів полягає у тому, щоб купувати легально ввезені товари, а також звертатися до влади і закликати її навести лад у сфері захисту прав споживачів. "На сьогодні Україна не готова відмовитися від фіскальних чеків, оскільки у нас немає жодних механізмів, що контролюють ланцюжок виробник-продавець-споживач та гарантують безпеку та захист споживачів." - відзначила Шельман.
 
Віталій Бульда, звернув увагу на те, що відсутність у споживача фіскального підтвердження, що саме на цьому СТО здійснювався ремонт та саме такі автозапчастини були встановлені, унеможливлює притягнення до відповідальності недобросовісного продавця товарів та послуг у випадку ДТП через технічну несправність авто. І споживач залишається незахищеним. Відмова від фіскалізації торгівлі автозапчастинами - це дуже небезпечний крок. Окремі підприємці прагнуть уникнути фіскалізації, по-перше, для того, щоб уникнути відповідальності за торгівлю неякісним товаром, по-друге, щоб приховати походження автокомпотентів. І це питання не тільки держави, не тільки податків та митниці - це питання кожного з нас, і ми повинні зробити все можливе, щоб наш бізнес став прозорим та відповідальним, оскільки ми маємо справу з потенційно небезпечними складними технічними засобами" - наголосив Віталій Бульда.
Підсумовуючи, Вікторія Черкач зазначила, що з огляду на високий обсяг тіні та високі ризики для життя та здоров'я людей, використання РРО при торгівлі автозапчастинами є обов'язковим, як з точки зору протидії реалізації "товарної контрабанди" всередині країни,так і з метою належного захисту прав споживачів.
 
Вікторія закликала народних депутатів не включати до порядку денного та не голосувати за проекти законів України 3853-1, 3853-2, якими пропонується відмінити комплексні заходи, спрямовані на очищення ринку від обсягу нелегально ввезеного товару, що сприятиме підвищенню якості товарів для споживачів, посиленню довросовісної конкуренції та відповідно наповненню бюджету, який зараз так потребує додаткових надходжень.
Відеоматеріали на YouTube канал УКРІНФОРМ:👇